TVARY A TYPY SCHODIŠŤ

Každé schodiště plní vedle své praktické funkce i estetický účel.  Design schodiště je dán především prostorem. Při částečné rekonstrukci rodinného domu jsou jistě kladeny jiné požadavky než při jeho novostavbě. Přesto nám množství materiálů a technologií jejich zpracování nabízí širokou škálu tvarových řešení daného schodiště. Každý náš navržený kus je originál. Perfektní výsledek stojí na vhodném konceptu, propracovaném návrhu a dotažené realizaci.

JAKÝ TYP SCHODIŠTĚ ZVOLIT?

Při výběru základního typu schodiště je třeba se zaměřit na plán dispozice interiéru, případně se stačí prostorem projít. Důležité je odhadnout frekvenci provozu, od níž se odvíjí umístění schodiště a jeho hlavní rozměry. Také je dobré zohlednit použité materiály v interiéru.      Nemusí platit, že průmyslově vyráběná schodiště jsou výhodnější, protože schody na míru nabídnou přesně to, co od nich očekáváte a nebudete omezováni kompromisy .

KLASIFIKACE SCHODIŠŤ

Přímočará: Přímé schody bývají zpravidla nejpohodlnější na provoz. Ač půdorysně zabírají obdobnou plochu jako ostatní typy schodišť, mají největší délku.

Lomená schodiště mají schody zalomené jednou nebo vícekrát a to v libovolné části schodiště. Pokud není v místě zalomení podesta, je nutné si uvědomit, že komfort a bezpečnost zejména při sestupu může být v tomto místě omezená kvůli zúžení šířky schodu.

Točitá a vřetenová : Vřetenová schodiště, jejichž nosným prvkem je centrální pilíř, mohou být plošně velice úsporná. V tomto případě je však praktické využití omezené, např. při přemisťování nábytku. Půdorys mohou mít čtvercový či kruhový. Točité schody nabízí oproti vřetenovým větší komfort, vyžadují ale více prostoru.

Ostatní typy schodů : Schodiště by se mělo přizpůsobit funkci a prostoru, v němž má sloužit. Proto je možné při navrhování jednotlivé typy a prvky kombinovat a navrhovat parametry na míru.